Mwene-Ditu: luftföroreningar idag — AQI-index, PM2.5/PM10, smoglarm och prognos

Aktuella data från stationer: Mwene-Ditu
Utsläpps- och luftkvalitetsprognos för Mwene-Ditu. Idag är söndag 27 september 2026. Följande värden för luftföroreningar har registrerats för Mwene-Ditu:
  1. partiklar (PM2.5) damm - 15 (Måttlig)
  2. partiklar (PM10) suspenderat damm - 15 (Bra)
  3. ozon (O3) - 60 (Bra)
  4. kvävedioxid (NO2) - 2 (Bra)
  5. svaveldioxid (SO2) - 0 (Bra)
  6. kolmonoxid (CO) - 225 (Bra)
Realtidsluftkvalitetsindex (AQI) för Mwene-Ditu, söndag 27 september 2026: 2.

air quality index: 1
AQI 2 Måttlig

Vad är luftkvaliteten i Mwene-Ditu i dag? Är luften förorenad i Mwene-Ditu?. Finns det smog?

Idag (söndag 27 september 2026) luftkvaliteten är måttlig i Mwene-Ditu. Vissa föroreningar i Mwene-Ditu kan något påverka mycket få överkänsliga individer. Luftföroreningar i Mwene-Ditu kan orsaka mindre andningsbesvär för känsliga människor.


Vilken är den nuvarande nivån på PM2.5 i Mwene-Ditu? (partiklar (PM2.5) damm)
Dagens PM2.5 nivå är: 15 (Måttlig) Som jämförelse var den högsta nivån av PM2,5 i Mwene-Ditu under de senaste 7 dagarna: 62 (måndag 31 augusti 2026) och den lägsta: 16 (måndag 21 september 2026).

Vad är nivån på PM10 idag i Mwene-Ditu? (partiklar (PM10) suspenderat damm)
Den nuvarande partikelnivån PM10 i Mwene-Ditu är: 15 (Bra)

Hur är O3-nivån idag i Mwene-Ditu? (ozon (O3))
60 (Bra)

Hur hög är nivån på NO2? (kvävedioxid (NO2))
2 (Bra)

Vad är nivån på SO2 föroreningar? (svaveldioxid (SO2))
0 (Bra)

Hur hög är CO-nivån? (kolmonoxid (CO))
225 (Bra)



Aktuella data söndag 27 september 2026 kl. 03:00

PM2,5 15 (Måttlig)

PM10 15 (Bra)

O3 60 (Bra)

NO2 2 (Bra)

SO2 0 (Bra)

CO 225 (Bra)

Uppgifter om luftföroreningar från de senaste dagarna i Mwene-Ditu

index 2026-09-20 2026-09-21 2026-09-22 2026-09-23 2026-09-24 2026-09-25 2026-09-26 2026-09-07 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31
pm25 20
Moderate
16
Moderate
26
Moderate
22
Moderate
25
Moderate
23
Moderate
23
Moderate
43
Unhealthy for Sensitive Groups
30
Moderate
43
Unhealthy for Sensitive Groups
43
Unhealthy for Sensitive Groups
44
Unhealthy for Sensitive Groups
53
Unhealthy for Sensitive Groups
54
Unhealthy for Sensitive Groups
62
Unhealthy
pm10 21
Moderate
17
Good
27
Moderate
23
Moderate
26
Moderate
24
Moderate
24
Moderate
45
Moderate
31
Moderate
44
Moderate
44
Moderate
46
Moderate
55
Unhealthy for Sensitive Groups
57
Unhealthy for Sensitive Groups
65
Unhealthy for Sensitive Groups
o3 73
Moderate
78
Moderate
75
Moderate
87
Moderate
91
Moderate
90
Moderate
77
Moderate
121
Unhealthy for Sensitive Groups
126
Unhealthy for Sensitive Groups
129
Unhealthy for Sensitive Groups
150
Unhealthy
114
Moderate
114
Moderate
115
Moderate
131
Unhealthy for Sensitive Groups
no2 3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
2
Good
3
Good
5
Good
3
Good
3
Good
2
Good
3
Good
6
Good
6
Good
5
Good
so2 0
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
0
Good
0
Good
1
Good
1
Good
2
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
co 217
Good
230
Good
220
Good
267
Good
273
Good
256
Good
241
Good
352
Good
412
Good
460
Good
433
Good
368
Good
325
Good
372
Good
383
Good
data source »

Mwene-Ditu

söndag 27 september 2026 kl. 03:00

PM2,5 15 (Måttlig)

partiklar (PM2.5) damm

PM10 15 (Bra)

partiklar (PM10) suspenderat damm

O3 60 (Bra)

ozon (O3)

NO2 1.9 (Bra)

kvävedioxid (NO2)

SO2 0.3 (Bra)

svaveldioxid (SO2)

CO 225 (Bra)

kolmonoxid (CO)

Mwene-Ditu

index 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-09-07 2026-09-26 2026-09-25 2026-09-24 2026-09-23 2026-09-22 2026-09-21 2026-09-20
pm25 62 54 53 44 43 43 30 43 23 23 25 22 26 16 20
pm10 65 57 55 46 44 44 31 45 24 24 26 23 27 17 21
o3 131 115 114 114 150 129 126 121 77 90 91 87 75 78 73
no2 4.5 5.8 5.6 2.8 2.3 3 3 4.5 2.5 2.4 3.5 2.6 3.4 3.1 2.9
so2 1.4 1.2 1.2 1 1.2 1.6 1.1 1.4 0.43 0.43 0.62 0.55 0.64 0.56 0.36
co 383 372 325 368 433 460 412 352 241 256 273 267 220 230 217

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Väder · 16-dagarsprognos — Kongo-Kinshasa

🌦️ VÄDER · 16-DAGARSPROGNOSKongo-Kinshasa🌧️24°RegnIdag · ↑26° ↓21°💨 2 km/h · 💧 89%tors24.09🌧️26°21°fre25.09🌤️38°21°lör26.09🌧️33°21°sön27.09🌧️32°21°mån28.09🌧️28°22°tis29.09🌧️30°21°ons30.09🌧️25°20°tors1.10🌧️27°20°fre2.10☁️33°20°lör3.10🌧️33°21°sön4.10🌧️35°21°mån5.10🌧️37°21°tis6.10🌧️37°23°ons7.10🌧️32°22°tors8.10🌧️29°22°fre9.10🌧️34°20°pollution-alert.com · 27 september 2026

16-dagars väderprognos för Kongo-Kinshasa: idag runt 26°C (regn), lägsta cirka 21°C. Temperatur och väder uppdateras dagligen. Vinden är svag idag (cirka 6 km/h) — föroreningar kan samlas nära marken.

☀️ UV-index · 16-dygnsprognos — Kongo-Kinshasa

☀️ UV-INDEX · 16-DYGNSPROGNOSKongo-Kinshasa03681111+9UV MYCKET HÖGidag, dagens maxSPF 50, långärmat och skugga mellan 10 och 16.⏱ Oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 min9lör26.097sön27.095mån28.099tis29.095ons30.096tors1.109fre2.109lör3.109sön4.1010mån5.1010tis6.106ons7.107tors8.109fre9.108lör10.100-2 låg3-5 måttlig6-7 hög8-10 mycket hög11+ extrempollution-alert.com · 27 september 2026

UV-index i Kongo-Kinshasa är idag 9 (mycket hög) — oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 minuter.

📍 Luftkvalitet i närliggande städer

Live PM2.5 runt Mwene-Ditu — jämför platser i närheten.

Vanliga frågor

Är luften säker att andas i Mwene-Ditu idag?
Den nuvarande genomsnittliga PM2.5-halten i Mwene-Ditu är cirka 15 µg/m³ (”Måttlig”). Luftkvaliteten är god – utomhusaktiviteter är säkra för alla.
Vad är den aktuella PM2.5-halten i Mwene-Ditu?
Just nu ligger PM2.5 i Mwene-Ditu på i genomsnitt cirka 15 µg/m³ (”Måttlig”). PM2.5 är fina partiklar som når ner i lungorna och blodomloppet.
Vilken dag förra veckan var luften sämst i Mwene-Ditu?
Under den senaste veckan uppmättes det högsta dygnsvärdet av PM2.5 i Mwene-Ditu måndag 31 augusti (cirka 62 µg/m³).
Vad är UV-index i Mwene-Ditu idag?
UV-index i Mwene-Ditu är idag 9 (mycket hög) — oskyddad ljus hud kan brännas på ca 20 minuter.
Hjälper dagens vind till att skingra smoggen i Mwene-Ditu?
Vinden är svag idag (cirka 6 km/h) — föroreningar kan samlas nära marken.
Hur mäts luftkvaliteten?
Luftkvaliteten baseras här på PM2.5 – halten av fina partiklar i µg/m³. Lägre värden betyder renare luft. Data uppdateras dagligen från Open-Meteo.