Baia Mare: luftforurening i dag — AQI-indeks, PM2.5/PM10, smogvarsler og prognose

Aktuelle data fra stationer: Baia Mare
Prognoser for forurening og luftkvalitet for Baia Mare. I dag er søndag den 27. september 2026. Følgende luftforureningsværdier er blevet registreret for Baia Mare:
  1. partikler (PM2,5) støv - 6 (God)
  2. partikler (PM10) ophængt støv - 9 (God)
  3. ozon (O3) - 50 (God)
  4. nitrogendioxid (NO2) - 3 (God)
  5. svovldioxid (SO2) - 1 (God)
  6. kulilte (CO) - 189 (God)
Luftkvalitetsindeks i realtid (AQI) for Baia Mare, søndag den 27. september 2026: 1.

air quality index: 0
AQI 1 God

Hvad er luftkvaliteten i Baia Mare dag? Er luften forurenet i Baia Mare?. Er der smog?

I dag (søndag den 27. september 2026) luftkvaliteten er god. Luftkvaliteten har ingen indvirkning på sundheden. Alle kan fortsætte deres udendørs aktiviteter normalt i Baia Mare.


Hvad er det nuværende niveau for PM2,5 i Baia Mare? (partikler (PM2,5) støv)
Dagens PM2.5 niveau er: 6 (God) Til sammenligning var det højeste niveau af PM2,5 i Baia Mare i de sidste 7 dage: 9 (tirsdag den 1. september 2026) og det laveste: 4 (mandag den 7. september 2026).

Hvad er niveauet for PM10 i dag i Baia Mare? (partikler (PM10) ophængt støv)
Det nuværende niveau af partikler PM10 i Baia Mare is: 9 (God)

Hvordan er O3-niveauet i dag i Baia Mare? (ozon (O3))
50 (God)

Hvor højt er niveauet af NO2? (nitrogendioxid (NO2))
3 (God)

Hvad er niveauet for SO2 forurening? (svovldioxid (SO2))
1 (God)

Hvor højt er CO-niveauet? (kulilte (CO))
189 (God)



Aktuelle data søndag den 27. september 2026 kl. 04.00

PM2,5 6 (God)

PM10 9 (God)

O3 50 (God)

NO2 3 (God)

SO2 1 (God)

CO 189 (God)

Data om luftforurening fra de seneste dage i Baia Mare

index 2026-09-20 2026-09-21 2026-09-22 2026-09-23 2026-09-24 2026-09-25 2026-09-26 2026-09-07 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31
pm25 7
Good
6
Good
5
Good
7
Good
8
Good
8
Good
8
Good
4
Good
4
Good
6
Good
6
Good
5
Good
6
Good
9
Good
9
Good
pm10 9
Good
8
Good
6
Good
8
Good
10
Good
10
Good
11
Good
7
Good
6
Good
8
Good
9
Good
8
Good
8
Good
12
Good
14
Good
o3 71
Moderate
59
Good
46
Good
41
Good
48
Good
59
Good
59
Good
60
Good
59
Good
63
Good
72
Moderate
69
Good
65
Good
74
Moderate
73
Moderate
no2 2
Good
3
Good
4
Good
5
Good
4
Good
4
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
3
Good
so2 1
Good
1
Good
0
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
0
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
1
Good
co 174
Good
181
Good
195
Good
202
Good
199
Good
197
Good
192
Good
155
Good
151
Good
141
Good
159
Good
161
Good
159
Good
158
Good
160
Good
data source »

Livskvalitet i Baia Mare

Grønne og parker i byen

Baia Mare 64 %

Moldova: 67 % Bulgarien: 66 % Serbien: 55 % Ungarn: 59 % Slovakiet: 58 %

partikler PM2,5

Baia Mare 14 (Moderate)

Fornøjelse at tilbringe tid i byen

Baia Mare 67 %

Moldova: 56 % Bulgarien: 50 % Serbien: 53 % Ungarn: 65 % Slovakiet: 73 %

partikler PM10

Baia Mare 18 (Good)

Luftforurening

Baia Mare 41 %

Moldova: 53 % Bulgarien: 68 % Serbien: 65 % Ungarn: 49 % Slovakiet: 35 %

Bortskaffelse af affald

Baia Mare 50 %

Moldova: 35 % Bulgarien: 44 % Serbien: 39 % Ungarn: 65 % Slovakiet: 65 %

Drikkevandets tilgængelighed og kvalitet

Baia Mare 70 %

Moldova: 46 % Bulgarien: 70 % Serbien: 64 % Ungarn: 80 % Slovakiet: 87 %

Renlighed og ryddelighed

Baia Mare 59 %

Moldova: 35 % Bulgarien: 42 % Serbien: 37 % Ungarn: 52 % Slovakiet: 57 %

Støj- og lysforurening

Baia Mare 31 %

Moldova: 53 % Bulgarien: 51 % Serbien: 51 % Ungarn: 45 % Slovakiet: 41 %

Vandforurening

Baia Mare 44 %

Moldova: 63 % Bulgarien: 41 % Serbien: 52 % Ungarn: 30 % Slovakiet: 27 %
Source: Numbeo


Baia Mare

søndag den 27. september 2026 kl. 04.00

PM2,5 6.4 (God)

partikler (PM2,5) støv

PM10 9.4 (God)

partikler (PM10) ophængt støv

O3 50 (God)

ozon (O3)

NO2 2.9 (God)

nitrogendioxid (NO2)

SO2 0.5 (God)

svovldioxid (SO2)

CO 189 (God)

kulilte (CO)

Baia Mare

index 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-09-07 2026-09-26 2026-09-25 2026-09-24 2026-09-23 2026-09-22 2026-09-21 2026-09-20
pm25 8.7 9 5.7 5.4 6.4 5.8 4.2 4.3 8.4 8.1 8.4 6.9 4.5 5.5 6.8
pm10 14 12 8.2 7.8 9.2 8.4 6 7.2 11 10 9.7 8.3 5.6 7.6 9.4
o3 73 74 65 69 72 63 59 60 59 59 48 41 46 59 71
no2 2.8 2.7 3.2 2.9 3.2 2.5 2.6 2.7 3 3.6 4.2 4.7 4 3.2 2.4
so2 0.77 0.92 0.65 0.72 0.67 1.4 0.47 0.68 0.81 0.82 0.84 0.64 0.46 0.53 0.63
co 160 158 159 161 159 141 151 155 192 197 199 202 195 181 174

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Vejr · 16-dages Prognose — Rumænien

🌦️ VEJR · 16-DAGES PROGNOSERumænien🌧️13°RegnI dag · ↑16° ↓6°💨 4 km/h · 💧 69%tors.24.09🌧️16°6°fre.25.09☁️17°7°lør.26.09🌧️17°8°søn.27.09🌤️18°6°man.28.09🌧️17°8°tirs.29.09☁️16°9°ons.30.09🌤️17°9°tors.1.10☀️16°7°fre.2.10🌤️20°6°lør.3.10🌤️22°7°søn.4.10☁️21°7°man.5.10🌧️13°10°tirs.6.10🌧️16°7°ons.7.10🌧️12°9°tors.8.10🌧️15°8°fre.9.10☀️13°2°pollution-alert.com · 27. september 2026

16-dages vejrudsigt for Rumænien: i dag omkring 16°C (regn), laveste nær 6°C. Temperatur og vejr opdateres dagligt. En moderat vind (ca. 14 km/h) spreder delvist forureningen i dag.

☀️ UV-indeks · 16-dages Prognose — Rumænien

☀️ UV-INDEKS · 16-DAGES PROGNOSERumænien03681111+4.6UV MODERATi dag, dagens maks.Søg skygge midt på dagen. SPF 30+, solbriller og hatved længere ophold.⏱ Ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 45 min5lør.26.095søn.27.095man.28.095tirs.29.095ons.30.094tors.1.104fre.2.104lør.3.104søn.4.103man.5.103tirs.6.104ons.7.102tors.8.103fre.9.103lør.10.100-2 lav3-5 moderat6-7 høj8-10 meget høj11+ ekstrempollution-alert.com · 27. september 2026

UV-indekset i Rumænien er i dag 4.6 (moderat) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 45 minutter.

📍 Luftkvalitet i nærliggende byer

Live PM2.5 omkring Baia Mare — sammenlign steder i nærheden.

Ofte stillede spørgsmål

Er luften sikker at indånde i Baia Mare i dag?
Det aktuelle gennemsnitlige PM2.5-niveau i Baia Mare er omkring 6 µg/m³ („God”). Luftkvaliteten er god – udendørs aktiviteter er sikre for alle.
Hvad er det aktuelle PM2.5-niveau i Baia Mare?
Lige nu ligger PM2.5 i Baia Mare på gennemsnitligt omkring 6 µg/m³ („God”). PM2.5 er fine partikler, der når ned i lunger og blodbane.
Hvilken dag i sidste uge var luften værst i Baia Mare?
I den seneste uge blev det højeste daglige PM2.5 i Baia Mare målt tirsdag 1. september (ca. 9 µg/m³).
Hvad er UV-indekset i Baia Mare i dag?
UV-indekset i Baia Mare er i dag 4.6 (moderat) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 45 minutter.
Hjælper dagens vind med at sprede smoggen i Baia Mare?
En moderat vind (ca. 14 km/h) spreder delvist forureningen i dag.
Hvordan måles luftkvaliteten?
Luftkvaliteten er her baseret på PM2.5 – koncentrationen af fine partikler i µg/m³. Lavere værdier betyder renere luft. Data opdateres dagligt fra Open-Meteo.