Luftkvalitet i Ecatepec de Morelos i dag — AQI live, PM2.5 og PM10, smog, vejr og prognose

Aktuelle data fra stationer: Ecatepec de Morelos
Prognoser for forurening og luftkvalitet for Ecatepec de Morelos. I dag er søndag den 27. september 2026. Følgende luftforureningsværdier er blevet registreret for Ecatepec de Morelos:
  1. partikler (PM2,5) støv - 3 (God)
  2. partikler (PM10) ophængt støv - 4 (God)
  3. ozon (O3) - 57 (God)
  4. nitrogendioxid (NO2) - 16 (God)
  5. svovldioxid (SO2) - 8 (God)
  6. kulilte (CO) - 229 (God)
Luftkvalitetsindeks i realtid (AQI) for Ecatepec de Morelos, lørdag den 26. september 2026: 1.

air quality index: 0
AQI 1 God

Hvad er luftkvaliteten i Ecatepec de Morelos dag? Er luften forurenet i Ecatepec de Morelos?. Er der smog?

I dag (lørdag den 26. september 2026) luftkvaliteten er god. Luftkvaliteten har ingen indvirkning på sundheden. Alle kan fortsætte deres udendørs aktiviteter normalt i Ecatepec de Morelos.


Hvad er det nuværende niveau for PM2,5 i Ecatepec de Morelos? (partikler (PM2,5) støv)
Dagens PM2.5 niveau er: 3 (God) Til sammenligning var det højeste niveau af PM2,5 i Ecatepec de Morelos i de sidste 7 dage: 36 (lørdag den 5. september 2026) og det laveste: 8 (fredag den 25. september 2026).

Hvad er niveauet for PM10 i dag i Ecatepec de Morelos? (partikler (PM10) ophængt støv)
Det nuværende niveau af partikler PM10 i Ecatepec de Morelos is: 4 (God)

Hvordan er O3-niveauet i dag i Ecatepec de Morelos? (ozon (O3))
57 (God)

Hvor højt er niveauet af NO2? (nitrogendioxid (NO2))
16 (God)

Hvad er niveauet for SO2 forurening? (svovldioxid (SO2))
8 (God)

Hvor højt er CO-niveauet? (kulilte (CO))
229 (God)



Aktuelle data lørdag den 26. september 2026 kl. 19.00

PM2,5 3 (God)

PM10 4 (God)

O3 57 (God)

NO2 16 (God)

SO2 8 (God)

CO 229 (God)

Data om luftforurening fra de seneste dage i Ecatepec de Morelos

index 2026-09-19 2026-09-20 2026-09-21 2026-09-22 2026-09-23 2026-09-24 2026-09-25 2026-09-06 2026-09-05 2026-09-04 2026-09-03 2026-09-02 2026-09-01 2026-08-31 2026-08-30
pm25 14
Moderate
25
Moderate
22
Moderate
18
Moderate
18
Moderate
11
Good
8
Good
32
Moderate
36
Unhealthy for Sensitive Groups
29
Moderate
31
Moderate
33
Moderate
27
Moderate
25
Moderate
29
Moderate
pm10 14
Good
26
Moderate
23
Moderate
18
Good
18
Good
11
Good
8
Good
33
Moderate
37
Moderate
29
Moderate
32
Moderate
34
Moderate
28
Moderate
28
Moderate
34
Moderate
o3 58
Good
59
Good
60
Good
71
Moderate
66
Good
58
Good
60
Good
80
Moderate
80
Moderate
76
Moderate
84
Moderate
77
Moderate
67
Good
59
Good
79
Moderate
no2 26
Good
31
Good
32
Good
37
Good
39
Good
30
Good
20
Good
46
Moderate
43
Moderate
50
Moderate
52
Moderate
65
Moderate
59
Moderate
49
Moderate
36
Good
so2 17
Good
24
Good
21
Good
21
Good
20
Good
15
Good
11
Good
30
Good
23
Good
24
Good
24
Good
29
Good
26
Good
23
Good
22
Good
co 222
Good
229
Good
277
Good
250
Good
307
Good
265
Good
239
Good
398
Good
319
Good
479
Good
597
Good
743
Good
856
Good
656
Good
378
Good
data source »

Ecatepec de Morelos

lørdag den 26. september 2026 kl. 19.00

PM2,5 3.3 (God)

partikler (PM2,5) støv

PM10 3.6 (God)

partikler (PM10) ophængt støv

O3 57 (God)

ozon (O3)

NO2 16 (God)

nitrogendioxid (NO2)

SO2 8.2 (God)

svovldioxid (SO2)

CO 229 (God)

kulilte (CO)

Ecatepec de Morelos

index 2026-08-30 2026-08-31 2026-09-01 2026-09-02 2026-09-03 2026-09-04 2026-09-05 2026-09-06 2026-09-25 2026-09-24 2026-09-23 2026-09-22 2026-09-21 2026-09-20 2026-09-19
pm25 29 25 27 33 31 29 36 32 7.7 11 18 18 22 25 14
pm10 34 28 28 34 32 29 37 33 8.3 11 18 18 23 26 14
o3 79 59 67 77 84 76 80 80 60 58 66 71 60 59 58
no2 36 49 59 65 52 50 43 46 20 30 39 37 32 31 26
so2 22 23 26 29 24 24 23 30 11 15 20 21 21 24 17
co 378 656 856 743 597 479 319 398 239 265 307 250 277 229 222

* Pollution data source: https://openaq.org () The data is licensed under CC-By 4.0

🌦️ Vejr · 16-dages Prognose — Mexico

🌦️ VEJR · 16-DAGES PROGNOSEMexico🌧️29°RegnI dag · ↑32° ↓25°💨 3 km/h · 💧 72%fre.25.09🌧️32°25°lør.26.09🌧️32°26°søn.27.09🌧️33°25°man.28.09🌧️33°25°tirs.29.09🌧️31°24°ons.30.09🌧️31°24°tors.1.10🌧️31°24°fre.2.10🌧️32°23°lør.3.10🌧️31°23°søn.4.10🌧️32°24°man.5.10🌧️26°24°tirs.6.10🌧️25°24°ons.7.10🌧️26°24°tors.8.10🌧️26°23°fre.9.10🌧️27°22°lør.10.10🌧️30°22°pollution-alert.com · 27. september 2026

16-dages vejrudsigt for Mexico: i dag omkring 32°C (regn), laveste nær 25°C. Temperatur og vejr opdateres dagligt. En moderat vind (ca. 11 km/h) spreder delvist forureningen i dag.

☀️ UV-indeks · 16-dages Prognose — Mexico

☀️ UV-INDEKS · 16-DAGES PROGNOSEMexico03681111+7.9UV HØJi dag, dagens maks.SPF 30-50, hat og solbriller er et must. Bliv iskyggen 11-15.⏱ Ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 min8lør.26.099søn.27.099man.28.098tirs.29.098ons.30.098tors.1.108fre.2.108lør.3.107søn.4.101man.5.101tirs.6.102ons.7.102tors.8.104fre.9.107lør.10.100-2 lav3-5 moderat6-7 høj8-10 meget høj11+ ekstrempollution-alert.com · 27. september 2026

UV-indekset i Mexico er i dag 7.9 (høj) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 minutter.

📍 Luftkvalitet i nærliggende byer

Live PM2.5 omkring Ecatepec de Morelos — sammenlign steder i nærheden.

Ofte stillede spørgsmål

Er luften sikker at indånde i Ecatepec de Morelos i dag?
Det aktuelle gennemsnitlige PM2.5-niveau i Ecatepec de Morelos er omkring 3 µg/m³ („God”). Luftkvaliteten er god – udendørs aktiviteter er sikre for alle.
Hvad er det aktuelle PM2.5-niveau i Ecatepec de Morelos?
Lige nu ligger PM2.5 i Ecatepec de Morelos på gennemsnitligt omkring 3 µg/m³ („God”). PM2.5 er fine partikler, der når ned i lunger og blodbane.
Hvilken dag i sidste uge var luften værst i Ecatepec de Morelos?
I den seneste uge blev det højeste daglige PM2.5 i Ecatepec de Morelos målt lørdag 5. september (ca. 36 µg/m³).
Hvad er UV-indekset i Ecatepec de Morelos i dag?
UV-indekset i Ecatepec de Morelos er i dag 7.9 (høj) — ubeskyttet lys hud kan blive forbrændt på ca. 25 minutter.
Hjælper dagens vind med at sprede smoggen i Ecatepec de Morelos?
En moderat vind (ca. 11 km/h) spreder delvist forureningen i dag.
Hvordan måles luftkvaliteten?
Luftkvaliteten er her baseret på PM2.5 – koncentrationen af fine partikler i µg/m³. Lavere værdier betyder renere luft. Data opdateres dagligt fra Open-Meteo.